SERIÁL: Principy – díl 1 – Principy nad metody

Úvod

Tento článek je 1. díl seriálu „Principy“. Pokud jste přišli náhodně a nevíte, o jaký seriál se jedná, přečtěte si následující úvod: SERIÁL: Principy – Úvod.

Myslete principiálně

První, a možná nejdůležitější princip ze všech, je samotné nastavení mysli na vyhledávání principů. Já to nazývám obecně „Principy nad metody“. Nebo-li princip, který se za danou problematikou skrývá, je důležitější než metoda, kterou tento princip aplikujete.

V úvodu tohoto seriálu byl zmíněný strom. Když vezmeme tento příměr, tak Kmen je Princip, zatím co List je Metoda. Jinak řečeno „Kmen je nad list“. Takovým obecným příkladem by také mohl být klíč a zámek. Když bych Princip přirovnal ke klíči, tak princip poznáte tak, že neotevře pouze jeden zámek. Princip otevírá mnoho zámků. A čím větší princip, tím více zámků otevírá. Pojďme si dát ale těch příkladů více, ať opravdu dobře rozumíte tomu, co je tím „Principy nad metody“ skutečně myšleno. Vybral jsem pár témat z každodenního života, abychom viděli, že to nejsou jen nějaké teoretické řeči.

Příklad 1: Výchova

Odvážím se hned v prvním příkladu začít s poměrně nebezpečným tématem, a tou je Výchova. Každý má dnes na výchovu tisíc názorů, existuje nespočet matek na instagramu, které vám říkají co dělat, co nedělat, desítky podcastů a knih o tom, co vaše dítě zaručeně poškodí, když to nebudete dělat přesně takhle. Ještě dodáme větu, že „na to jsou studie“ a je vymalováno. Výsledkem je, že polovina dnešních matek upadá do depresí, že nedává svému dítěti dostatečnou péči.

Právě přemíra názorů a informací k tématu, je jedním z ukazatelů, že se nejedná o princip, ale o metody. Buď můžeme u stromu sledovat jednotlivé listy, nebo poodstoupíme a pochopíme, že starat se musíme primárně o kmen a kořeny, to zajišťuje přežití stromu. Ne to, že budeme opečovávat list po listu. Dítě nepotřebuje ochránit před každým problémem, který v životě nastane. A ani to reálně není možné. To co potřebuje, je příprava na to, aby umělo řešit problémy samo.

V čem se tedy ty stovky matek na instagramu, a desítky knih a podcastů shodují? Co je tím principem, který svou silou převáží všechny ty „chytré“ způsoby výchovy? Odpovězte si každý sám, ale možná by to mohla být bezpodmínečná láska. Nebo by to mohlo být pěstování emoční inteligence a sebeuvědomění dítě tak, aby bylo napojeno samo na sebe a chápalo, co se v něm odehrává, chápalo svoje potřeby a touhy tak, aby mu někdo nemohl vnucovat ty svoje. A taky by to mohla být schopnost přebírat odpovědnost, být samostatný, proaktivní a jít i přes překážky svojí vlastní cestou.

Příklad 2: Stravování

Další z trendů moderní doby, který byl z mého pohledu vzatý za špatný konec. Když se začnete prodírat informacemi o tom, jak byste se měli stravovat, nemáte po chvíli pocit, že se v těch informacích utopíte? Ne jen, že jich je snad milión, ale ještě jsou velmi často protichůdné. Jezte jen sacharidy – jezte jen tuky, jezte maso – nejezte maso, držte půsty – nedržte půsty, pijte kávu – nepijte kávu … a takhle bych mohl pokračovat. Na každou informaci, která se vyrojí se najde někdo, kdo ji vyvrací. A k čemu nás vede přemíra informací? K tomu, že téma nebylo uchopeno principiálně.

A co je tedy principem u jídla? No v první řadě jídlo samo o sobě není tak důležité, jak se o něm vypráví – tady si dovolím malou poznámku: Pokud máte nějaký zdravotní problém, který vyžaduje speciální dietu, pak je jídlo velmi důležité, mluvím tu o běžné populaci bez potíží plynoucích ze stravy. Jídlo se přeceňuje. Ano, patří to sice do 5 základních elementů zdraví: psychika – spánek – pohyb – dech – strava, ale tím se myslí, že nemáme jíst Mc’Donalds každý den. Není tím myšleno, že musíme studovat každou potravinu do posledního detailu.

Zase tedy zmíním, co by u jídla mohlo být principem, ale mějte na paměti, že to jsou jen návrhy. Cílem tohoto článku není vám ukázat principy v jídle, ale naučit vás, aby jste sami hledali principy, abyste principiálně uvažovali. Principem v jídle by tedy mohlo být tzv. Hara hači bu – z japonštiny volný překlad „žaludek na 80%“. Nebo-li nepřejídat se. Taky by mohlo být principem mít vyváženou a rozmanitou stravu – tedy, tzv. „Duha na talíři“. Dále třeba cirkadiánní rytmy či dostateční pitný režim.

Příklad 3: Řešení problémů

Svoje nejoblíbenější téma jsem si nechal na závěr. A ne, mé oblíbené téma není řešení problémů. Mé oblíbené téma je princip, kterým řešení problémů začíná.

Problém můžete mít v kdejaké oblasti života. A taky, že je všichni běžné míváme. Ve vztazích, v práci, financích, se zdravím, v běžném a každodenním životě. Já bych si dovolil pro příklad z těchto problémů vybrat téma zdraví. Je to oblast, kde si nejméně uvědomuje náš vliv. Myslíme si, že všechno je dané geneticky nebo je to náhoda. Buď to vyřeší lékař a nebo máme prostě smůlu. Jeff Rediger je americký lékař, který se patnáct let zabýval studií tzv. „spontánních remisí“ rakoviny. Nebo-li případů, kdy náhle rakovina zmizela. Ve své knize Uzdravte se sami shrnuje svoje poznatky, co mohlo tyto remise způsobit. Zjistil, že někdo vyřešil svoje toxické vztahy, někdo začal jíst velmi zdravě, někdo začal zase cvičit. Tedy jinak řečeno, každý zvolil jinou metodu. Co ale mají všechny remise společného? Změnu. Změnu statusu quo. A co předchází změně? Rozhodnutí. A rozhodnutí předchází převzetí odpovědnosti. Principem tedy nebylo jíst zdravě, lépe se hýbat nebo změnit zaměstnání. Principem bylo uvědomit si, že mám svoje zdraví alespoň malinko ve svých rukou, že s tím mohu něco dělat, a začít s tím něco dělat.

Závěr

Doufám, že díky konkrétním příkladům jste alespoň z části pochopili, co se za heslem „Principy nad metody“ skrývá. Jeden univerzální klíč na všechno neexistuje, ale existuje mnoho klíčů, které umí otevřít ne jen jeden zámek, ale celé budovy nebo celá města. A to je to, co já tu nazývám principy. Problém univerzálních řešení je ale ten, že jsou abstraktní. Čím obecnější a univerzálnější rada je, tím složitější je jí pochopit. A nezapomeňte, že pochopení, je teprve první krok. V druhém kroku si nově nabyté uvědomění musíte ještě osvojit. Tedy přijmou ho za své, vrýt si ho do paměti a začít ho aktivně využívat v každodenním životě.

Náaldující díl: SERIÁL: Principy – díl 2 – Proaktivita.