Reaktivní x Proaktivní: Typy lidí podle aktivity a svobodné vůle
Úvod
V knize 7 návyků skutečně efektivních lidí autor Stephen Covey mluví o tzv. „Proaktivních“ a „Reaktivních“ lidech. Kdybych to měl zjednodušit, Proaktivní lidé jdou vstříc osudu, nečekají na to, až se jim v životě něco přihodí, ale jdou tomu naproti. A když se jim něco stane, nehledají viníka, ale řešení. Reaktivní lidé jsou přesným opakem. Naproti věcem nejdou, pouze reagují na to, co se jim v životě samo přihodí. Jejich reakce je většinou hledání viníka, za to, co se jim přihodilo.
Zde upozorním, že umět rozlišit, do které kategorie lidé okolo vás spadají, může být pro váš život klíčové. Pokud totiž spadáte do Proaktivních, můžou pro vás být lidé svou Reaktivitou toxičtí. Je proto minimálně dobré si uvědomovat, koho si pouštíte k tělu, a do jaké kategorie spadá.
Po přečtení této knihy jsem si začal všímat u lidí okolo mě, u přátel a u rodiny, do jaké kategorie patří. Zanedlouho jsem zjistil, že tohle členění pro mě není dostatečné. Nechtěl jsem všechny házet do jednoho pytle. Už jen proto, že by všichni skončili na straně Reaktivních. Po brainstormingu s manželkou jsme dali dohromady rozšířenou kategorizaci:
- Reaktivní
- Neaktivní
- Aktivní
- Mluvící o proaktivitě
- Proaktivní
- Pro-proaktivní
Definice typů
Pojďme se podívat, co by jednotlivé kategorie měly znamenat.
Reaktivní
Reaktivní osobu jsme si více méně definovali v úvodu. Jsou to lidé, od kterých je, pokud možno, dobré se držet dál. Jak řekl Albert Einstein:
Držte se dál od negativních lidí. Najdou totiž problém na každém řešení.
nebo ještě přesněji jak řekl Jan Werich:
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.
Obojí vyjadřuje reaktivní lidi. Jsou to lidi, kteří nikdy neudělají více, než že si budou stěžovat.
Neaktivní
Neaktivní lidé si oproti Reaktivním nestěžují. Nebudou pro vás díky tomu toxičtí (svou reaktivitou, ale můžou být samozřejmě toxičtí jinak). Jsou to lidé, kteří žijí své životy tak jak jsou, bez větších změn. Mají rádi vše tak jak je, nemají moc koníčků. Nejraději jsou doma a dělají to, co znají nejlépe. Jsou to lidé, kteří jsou schopni v jedné práci vydržet celý život.
Aktivní
Aktivní lidé jsou lidé, kteří si nestěžují, a navíc jsou ve svém životě aktivní. Jsou hodně společenští, nebo mají hodně vlastních projektů, zájmů, sportují, věnují se hodně věcem, a zkoušejí věci nové. Jsou to lidé, kteří dokáží odkládat nepřijémné povinnosti velmi dlouho. Také se dokážou dlouho plácat v problému, pokud na ně udeří něco nezvykle těžkého. Ale nebudou si stěžovat a hledat viníka. Pravděpodobně se spíš zaměstnají aktivitou aby na to nemuseli myslet.
Mluvící o proaktivitě
Mluvící o proaktivitě jsou velmi zrádná skupina. Jedná se o lidi, kteří se pohybují někde mezi reaktivními až aktivními, ale tváří se jako proaktivní. Jsou to lidé, kteří jsou v některých oblastech života aktivní, vzdělávají se, s oblibou si kupují knihy, kurzy a účasti na přednáškách, jen proto, aby se ničeho nakonec neúčastnili, a knihy jim leželi pouze na policích. Nebo se tváří, že se svým životem chtějí něco dělat, ale ve skutečnosti jen hledají viníka za věci, se kterými nejsou spokojení.
Takoví lidé vědí, co mají dělat aby byli proaktivní, a proto o tom i mluví. Ale ve skutečnosti to neudělají, protože jim chybí akceschopnost, nebo proto, že si v jádru nechtějí přiznat, že si za to mohou sami. Zní to jako skupina, která má nakročeno k proaktivitě. Bohužel ale ze zkušenosti musím konstatovat, že lidé, které jsem ve své blízkosti do této kategorie zařadil, v ní jsou již roky uvízlí.
Proaktivní
Proaktivní jsem ještě musel rozdělit na Proaktivní a Pro-proaktivní. I v proaktivitě jsou totiž ještě velké rozdíly. Proaktivní lidé jsou obvykle aktivní. Dále aktivně řeší své problémy. A navíc v některých oblastech jdou naproti změně. Tito lidé navrhnou v práci změnu, pokud vidí prostor pro zlepšení, ale nebudou za to příliš bojovat. Jejich proaktivita má své limity. Jsou to lidé, kteří na sobě obvykle pracují po mentální stránce (často i po fyzické, ale ne nutně). Jsou to lidé, kterými je příjemné se obklopovat. Limity těchto lidí jsou ale hlavně v dlouhodobosti a počtu překážek. Jakmile změna stojí příliš úsilí, nebo trvá moc dlouho, dají od toho nakonec ruce pryč.
Pro-proaktivní
Kategorie, kterou by chtěl být každý. Jedná se o lidi, kteří si nestěžují, kteří jdou osudu často naproti, a hlavně vytrvají i přes četné a náročné překážky. Jsou to lidé, kteří dosahují největších úspěchů v životě, protože vytrvají a nevzdají se. Pro-proaktivním lidem nepříchází na mysl jako první otázka „kdo za to může“. Jako první je napadá „co s tím mohu ze své pozice dělat“. Jsou to lidé, kteří jsou si vědomi toho, co je v jejich moci, a co je naopak mimo jejich vliv. Zaměřují se na to, co změnit mohou. Dlouho nezahálejí, nečekají, až se situace zhorší, začnou ji řešit hned.
Nejsme ani jedno
Závěrem je nutné poznamenat, že stejně jako u každé jiné kategorizace, nikdo nebude spadat stoprocentně do jedné z daných kategorií. Některá z kategorií u nás může výrazně převyšovat, ale vždy budou oblasti života, kde budeme upřednostňovat jiný přístup. Například můžete být proaktivní v práci, ale reaktivní ve vztahu. Velmi často jsou lidé reaktivní tam, kde dogma společnosti říká, že nemáme žádný vliv, jako je např. zdraví. Lidé si myslí, že si zdraví ovlivnit nemohou, že je vše náhoda a genetika, ale i pro zdraví se dá udělat mnoho. Ostatně jako u všeho.
Sledujte na sobě, v jakých oblastech života spadáte do které kategorie, a následně si rozřaďte i lidi, se kterými přicházíte nejčastěji do kontaktu. Možná budete překvapení, z toho co zjistíte.